Čet, 6. 3. 2025

Poskus prvega Ljubljanskega pesniškega festivala17.–21. 3. 2025

Čet, 6. 3. 2025

5 dni, 7 prostorov, 7 dogodkov in maratonsko branjeTEMA: performativna poezija

Po devetih letih pesniškega maratona letos ob svetovnem dnevu poezije prvič pripravljamo (poskus) Ljubljanskega pesniškega festivala!

Ob svetovnem dnevu poezije, 21. marca, se v Ljubljani že skoraj desetletje odvija maratonsko branje poezije, ki ima svoje začetke v KUDu France Prešeren. Po zaprtju KUDa sta pobudo prevzela Dejan Koban in Nežka Struc, ki sta od tedaj glavna organizatorja teh množičnih branj poezije na različnih lokacijah, na katerih je ob svetovnem dnevu poezije doslej v skupaj 144 urah bralo že več kot 1000 nastopajočih, in to ob vseh delih dneva, tudi ponoči! Po devetih letih je pesniški maraton letos prerasel v poskus prvega Ljubljanskega pesniškega festivala, ki ga na pobudo Dejana Kobana in Nežke Struc organizira pisarna Ljubljane, Unecsovega mesta literature s koproducenti.


***

PROGRAM

PON, 17. 3. – 19.00: Uvodno predavanje Nine Dragičević / ŠKUC 

Ljubljanski pesniški festival, ki se letos posveča performativni poeziji, bo odprlo predavanje pesnice Nine Dragičević. 

 

TOR, 18. 3. – 19.00:  Atwoodovo padalo / Vodnikova domačija Šiška

Glasbeno-umetniški performans oživlja poezijo Antona Podbevška, enega začetnikov slovenske avantgarde. Izbrana besedila so ob spremljajoči avtorski glasbeni podlagi interpretirana skozi petje. Nastopata idejna snovalca Ambrož Pušnik in Matevž Šega ter Dejan Hudoklin.

 

– 20.20: CPG Impro (Čučnik, Pepelnik, Grom) / Vodnikova domačija Šiška

Nastop CPG je interakcija govorjene besede in eksperimentalne zvočne slike, ki ne služi samo kot podlaga glasovno-pomenskemu nastopu, temveč se oba medija medsebojno dopolnjujeta in sodelujeta na način improvizacije. Tomaž Grom in Primož Čučnik gradita zvočnost s pomočjo kontrabasa, zvočil, igral, uporabnih predmetov in eksperimentalno rabo gramofona. Ana Pepelnik branje tekstovnega kolaža nadgrajuje s trenutnimi prebliski in variacijami.

 

SRE, 19. 3. – 18.00: Poezija stopi v prostor / MGL

Pesnica Anja Zag Golob ter pesnika Jan Krmelj in Nebojša Pop-Tasić, ki jih povezuje preteklo ali sedanje ustvarjanje na polju gledališča, s svojo poezijo stopijo na oder, nato pa v pogovoru, ki ga vodi dramaturginja in urednica Knjižnice MGL Petra Pogorevc, govorijo o načinih  povezovanja poezije z drugimi umetniško-performativnimi praksami. 

 

20.00: Dve skrinjici poezije / Channel Zero

Na pesniškem večeru Črne skrinjice in zavoda Dve luni se bodo z novimi zbirkami predstavili Mila Kodrič Cizerl, Gal Grobovšek, Stanka Hrastelj in Matjaž Zorec, z glasbeno-pesniškim nastopom pa duo bambus (pesnica Alja Pušič in jazzovski glasbenik Gašper Drev).

 

ČET, 20. 3. – 18.00: Projekcija arhivske videopoezije / LUDa knjigarna

Petnajst kratkih del, ki združujejo poezijo, video in računalniško animacijo, je nastalo v produkciji Mladinskega kulturnega centra Maribor - MKC Črke, ki je od leta 2010 samostojno ali s partnerji producirala že več kot 40 videov.

 

20.00: Poezija na podlago: Pesniki s plošč / LUDa knjigarna

Gregor Podlogar nas bo v posebni podseriji cikla Poezija na podlago vodil po poteh zvočne poezije. Poslušali bomo, kako so pesniki in pesnice interpretirali svojo poezijo, objavljeno na ploščah, od Kurta Schwittersa do njegovih naslednikov, kot so Henri Chopin, Bob Cobbing, Brion Gysin, Ernst Jandl in Katalin Ladik.

 

PET, 21. 3. – Pesniški maraton ob svetovnem dnevu poezije / več lokacij

Poskus prvega Ljubljanskega pesniškega festivala bo na svetovni dan poezije sklenil tradicionalni pesniški maraton:
10.00–11.30 Vodnikova domačija Šiška

12.00–14.30 LUDa knjigarna

15.00–17.30 Center za poezijo Tomaža Šalamuna

18.00-20.30 Društvo slovenskih pisateljev

21.00–00.00 ŠKUC

 

Vstop na vse dogodke je brezplačen!


 



 

Pon, 3. 3. 2025

Rezidenca v Dunedini na Novi Zelandiji2. oktober–13. november 2025



Nova rezidenčna priložnost v Dunedinu na Novi Zelandiji!

Dunedin, sestrsko Unescovo mesto literature, ponuja šesttedensko rezidenco pisateljicam in pisateljem iz Unescovih mest literature.

Trajanje rezidence: 2. oktober do 13. november 2025

Prijavitelji morajo prebivati v enem od Unescovih mest literature (celoten seznam mest najdete tukaj: citiesoflit.org) in morajo imeti vsaj eno izdano delo.

Kaj ponujajo:

Štipendijo v višini 4000 NZD
Povrnitev potnih stroškov do 3000 NZD
Nastanitev

Rok za oddajo vloge: 7. april 2025

Vse informacije in pogoje najdete tu.




(Fotografiji: Caselberg Trust)

Pet, 28. 2. 2025

28. Pripovedovalski festival1. 3.—9. 3. 2025



Med 1. in 9. marcem bo v Cankarjevem domu potekal 28. Pripovedovalski festival!

“Rožni valovi spomina bodo dramilo pripovedovalskih postopkov, ki jih bodo intonirali priklici izročila, a tudi avtonomne avtorske izvedbe. V pletežu ljudskih pravljic, pripovedk in avtofikcijskih samoraziskovanj bomo drseli v lastne prostore in preučevali težnost spomina, njegovo neštetokrat previharjeno (ne)stalnost,” je o festivalu s pestrim programom za otroke in odrasle povedala programska vodja Tjaša Koprivec Vuga.

Več o festivalu in vstopnice

Pet, 28. 2. 2025

8. marec v mestu literature4. 3.—16 3. 2025



Ob 8. marcu v sodelovanju s slovenskimi založniki in Center ilustracije organiziramo sejem knjig in ilustracij avtoric ter dva brezplačna sprehoda po ženski literarni Ljubljani. S temi dejavnostmi spodbujamo k nakupu knjig in ilustracij ter spoznavanje avtoric in ilustratork.

SEJEM KNJIG IN ILUSTRACIJ
4.–16. marec 2025
TOR–PET (10.00–18.00), NED (10.00-13.00) ter ob dogodkih
Vodnikova domačija Šiška

Obiskovalkam in obiskovalcem bo ponujal:

  • kuriran izbor knjig avtoric s področja leposlovja za otroke in odrasle, humanistike, stripa, klasik in manj znanih naslovov ter knjižne novosti
  • originale in visoko kvalitetne odtise ilustracij na temo 8. marca, ki so nastali na povabilo Centra ilustracije (Tjaša Bon, Tina Volarič, Ema Kobal, Manca Krošelj, Andrea Bojkovska, Vesna Benedetič, Zarja Menart, Maša P. Žmitek, Lili Saje Wang, Maja Poljanc, Maja P. Kastelic, Marija Prelog, Polona Lovšin in Mojca Cerjak)

POP-UP KNJIGARNA NA BREGU
V primeru lepega vremena bo sejem v nedeljo, 9. marca, med 10.00 in 16.00 deloval tudi na ljubljanskem bolšjem sejmu na Bregu!

BREZPLAČNA SPREHODA PO ŽENSKI LITERARNI LJUBLJANI
Ob Dnevu žena v sodelovanju z zavodom Urbana vrana vabimo na brezplačno kulturno-turistično turo, posvečeno ženskam v književni umetnosti. Skozi življenja in dela (tudi sodobnih) slovenskih avtoric se bomo sprehodili v soboto, 8. marca, in v nedeljo, 9. marca. Obakrat se zberemo ob 11.00 na Bregu 12, tura traja 2 uri.

Posameznega sprehoda se lahko udeleži največ 23 ljudi, zato vas prosimo, da se, če vas sprehod zanima, prijavite čim prej!

Prijava na sobotni sprehod: https://forms.gle/x5YxzR4Y2jeZviR49
Prijava na nedeljski sprehod: https://forms.gle/3U1WoS1Hq2ZzFe8V6

***

Ob sejmu smo pripravili tudi spremljevalni program, ki bo potekal na Vodnikovi domačiji:

TOR, 4. 3., ob 18.00
Pogovor z avtorico | Maja P. Kastelic: Povabilo
Ob izidu nove avtorske slikanice bo ustvarjalka razgrnila svoj proces dela na slikanici, potem pa se bo z njo o kreativnem procesu, delu, knjigah in ostalem pogovarjal Andrej Hočevar.

ČET, 6. 3., ob 19.00
Ob 8. marcu | Katja Gorečan: Materinska knjižica in tema splava v literaturi
Ob 8. marcu se Tina Perić pogovarja s Katjo Gorečan o njeni knjigi Materinska knjižica (LUD Literatura, 2022) in splavu v literaturi.

NED, 9.3. ob 11.00 | 5+
Nedelce | Zgodbe in godbe
Na pripovedovalsko-glasbenem dogodku se sprehajamo po svetovih starodavnih ljudskih pravljic in pesmi. Nastopata pripovedovalka in pisateljica Irena Cerar in harfistka, pevka in performerka Zvezdana Novaković.
 

Pet, 21. 2. 2025

Vojni dnevnik. Ohranjanje kulturne dediščineOb tretji obletnici ruske invazije na Ukrajino



Ob tretji obletnici ruske invazije na Ukrajino predstavljamo vojni dnevnik, grafični roman o dveh mačkah, ki živita v muzeju v Odesi in pripovedujeta zgodbo o Odesi, Ukrajini, vojni. Predvsem pa o temelju vsake družbe, torej muzejih in kulturni dediščini.

Dnevnik je nastajal tri leta, zdaj je tu 1. epizoda o začetku vojne.

Celotni strip je dostopen za brezplačno branje.

Olena Iliasova – idejna zasnova
Maria Apriatova – ilustracije

 

Sre, 19. 2. 2025

Skok v latinskoameriško književnost s Carlosom PascualomNov cikel predavanj



Carlos Pascual je slovensko-mehiški avtor, ki že več kot deseteletje živi v Ljubljani. K nam je prinesel tudi dobro poznavanje latinskoameriške književnosti, s katerim je pri različnih založbah spodbudil nove prevode, napisal je tudi nekaj spremnih in drugih besedil, ki omogočajo boljši vpogled v književnost Latinske Amerike.

V četrtek, 20. 2. ob 19.00 na Vodnikovi domačiji Šiška pričenja s ciklusom predavanj, ki so zasnovani z namenom širjenja zavesti in védenja o latinskoameriški književnosti ter zanimanja za branje ter poglabljanje v zgodovino, kulturo in literaturo držav dotičnega geografskega področja.
Serija obsega 5 predavanj in ponuja splošen pregled področja in natančnejšo obravnavo 4 ključnih del.

Vabljeni!

ČET, 20. 2. ob 19.00
Uvod v latinskoameriško književnost
V uvodnem predavanju serije se posvečamo pojavu, imenovanem latinskoameriški razcvet. Takoj po kubanski revoluciji, ki se je končala januarja leta 1959, je leposlovje te regije pritegnilo pozornost vsega sveta. Predavanje predstavlja vzroke za ta fenomen, osvetli posebnosti latinskoameriške književnosti in regije, ki je nekaj časa gojila upanje in sanje ljudi po vsem svetu.

Sedež si lahko zagotovite z brezplačno vstopnico

V seriji sledijo še:
ČET, 24. 4. Ob 19.00: Realizem in naturalizem in dela Machada de Assis
Machado de Assis: Posthumni spomini Brása Cubasa (LUD Šerpa, 2018)

ČET, 12. 6. ob 19.00: Modernizem in dela Juana Carlosa Onettija
Juan Carlos Onetti: El Astillero

ČET, 25. 9. ob 19.00: Latinskoameriški bum in dela Julia Cortázarja
Julio Cortazar: Ristanc (Beletrina, 2020)

ČET, 20. 11. ob 19.00: Post-bum in dela Clarice Lispector
Clarice Lispector: Cuentos completos

Predavanja potekajo v angleščini, bodo posneta in kasneje podnaslovjena v slovenščino.

-----------

KMALU: Knjigarna • bar • oder Pri kamniti mizi
Pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature, ki deluje na Vodnikovi domačiji, spomladi na domačiji odpira nov prostor, knjigarno/ bar/ oder Pri kamniti mizi. Knjigarna se bo z izborom knjig in programom na odru posvečala tudi izbranim geografskim področjem. Izbor knjig in serijo predavanj s področja Latinske Amerike je pripravil Carlos Pascual. In s predavanji pričnemo že februarja!

----

Serijo predavanj in program sofinancirata Mestna občina Ljubljana in Javna agencija za knjigo RS, pripravili smo ga v pisarni Ljubljane, Unescovega mesta literature.

Ned, 16. 2. 2025

Festival Literature sveta – Fabula1. 3. —21. 3. 2025



Mednarodni festival, ki poteka že od leta 2003 in je gostil številne odmevne goste, bo letos potekal od 1. do 21. marca, na njem pa se bodo zvrstili številni dogodki.

Leto 2025 prinaša pomembne festivalske prelomnice, saj se je osrednji in spremljevalni program preselil v Celje, v Ljubljani pa se bodo odvili osrednji literarni večeri z gostjami, japonsko pisateljico Yoko Tawada, britansko-nemško avtorico, publicistko in aktivistko Sharon Dodua Otoo, mehiško pisateljico Guadalupe Nettel ter hrvaško avtorico in scenaristko Doro Šustić.

Celoten program si lahko ogledate na spletni strani.