Pet, 30. 8. 2024

Samostojnost, neodvisnost, svobodaRazstava na prostem v Lvivu



Samostojnost, neodvisnost, svoboda - kako se odražajo v naših javnih prostorih? Imamo prostore, ki so z njimi še posebej zaznamovani in povezani?

Kolegi iz Lviva v Ukrajini, ki je tako kot mi Unescovo mesto literaure, so nas pozvali, različna Mesta literature, da se odzovemo s svojimi zgodbami. Za pogled iz Ljubljane smo prosili Miloša Kosca, ki je v določenem številu besed zapisal in prispeval spodnje besedilo o Trgu republike.

------

Partnerji iz Lviva so zbrane zgodbe oblikovali v razstavo na prostem, ki so jo postavili na trgu pred Univerzo Ivan Franko v Lvivu. Svoje poglede so prispevali tudi kolegi iz Odesa Unesco City of Literature, Québec, ville de littérature, Nottingham City of Literature, Leeuwarden City of Literature, Milano City of Literature in drugi.
Hvala za povabilo, Lviv City of Literature.

-------

Miloš Kosec
Prosti trg
V slovenščini za mestni trg in za ekonomsko tržišče uporabljamo isto besedo. Zato je vsaj nekoliko ironično, da je edini za vse državljane zares delujoči prosti trg v Ljubljani prostor, ki so ga zasnovali v socializmu. Ljubljana je majhno mesto nasičene slikovitosti. V gostoti stoletnih hiš, baročnih cerkva, slikovitih zavitih ulic in ljubkih trgovinic z unikatnimi spominki je praznina Trga republike sredi mesta neodpustljiva in vsaj malo tudi brezbrižna. Prazna ploščad je v skladu s pozivom njenega modernističnega arhitekta, da se je treba truditi za “mesto kot proces, ne pa kot podobo”, zame še danes predvsem prostor svobode. Če za svobodo velja, da je vedno omejena s svobodo drugega, javni prostor v Ljubljani praviloma omejuje Veliki drugi, ki javne prostore oddaja v najem gostincem, na njih organizira velike prireditve in vedno bolj polni praznino javnega prostora. To pa je praznina, zaradi katere si lahko javni prostor vsak po svoje sploh prisvoji. Trg Republike ravno zaradi v svoje bistvo vgrajene brezkompromisne praznine ni nikoli postal oder reprezentacije vladajoče moči, ampak platforma za proteste in upore: pljuča nekdaj uporniškega mesta in prosto tržišče idej in družbenih mobilizacij.

Pet, 5. 7. 2024

André Derraine bo prvi gost novega rezidenčnega programa za francoske striparje v Ljubljani

foto: Pauline Gouablin


Leta 2024 sta Unescovi mesti literature Ljubljana in Angoulême, slednje splošno priznano kot mednarodna prestolnica stripa, skupaj s Francoskim inštitutom pripravili nov rezidenčni program, namenjen podpori slovenske in francoske ustvarjalnosti na področju stripa. Prvi razpis za prijave za enomesečno rezidenco, ki bo v ljubljani potekala oktobra 2024, je bil izjemno uspešen. Zahvaljujemo se, da smo že v prvem letu tega programa prejeli kar 20 prijav res izjemne kakovosti. Razpis za slovenskega striparja, ki bo en mesec bival v Angoulêmu, je v pripravi.

 

Prijave vrhunskih ustvarjalcev so nedvomno potrditev pomembnosti projekta in zagotovilo plodovite prihodnje izmenjave. Cenimo trud, ki so ga prijavitelji vložili v svoje prijave, saj so s tem potrdili ne samo potrdili smisel projekta, temveč tudi soustvarili njegovi prepoznavnost in kvaliteto.

 

Prvi rezident, ki sta ga izbrali slovenska in francoska žirija, bo francoski umetnik André Derraine. Derraine, rojen leta 1994, je avtor stripov, ilustrator in oblikovalec, ki živi v Strasbourgu. Svoje ilustracije in slike je razstavljal številnih galerijah in na skupinskih razstavah, oblikoval je plakate za različne festivale, prispeval ilustracije za revije in časopise, izdal več zinov ter ustvaril več slik za animirani film Les Belles Cicatrices Raphaëla Jouzeauja, ki je uvrščen v uradni program filmskem festivalu v Cannesu.

 

Kot pravi Derraine, je »pripovedovanje zgodb skozi besedilo in sliko tisto, kar najraje počnem in kar si želim početi tudi v prihodnje.« Po dveh izdanih stripovskih albumih (Des fourmis dans les jambes, Fidèle Éditions, 2023; Un orage par jour, Keribus Éditions, 2021), bo Derraine svoj čas v Ljubljani namenil predvsem delu na novi knjigi. Rezidenčni programi so po njegovem namreč ključni dejavnik pri zagotavljanju spodbudnega in varnega delovnega okolja za umetnika, saj mu omogočajo, da eksperimentira in razvija nove ideje za svoje delo. Tak primer je denimo tudi čas, ki ga je Derraine preživel v Villi Saigon v Vietnamu leta 2019, kar mu je omogočilo, da je postavil temelje svojega avtorskega stripovskega prvenca.

 

André Derraine se v svojem delu osredotoča predvsem dve tehniki, in sicer črnilo na papirju in gvaš na lesu. Njegov likovni izraz priča o domišljeni estetiki, ki jo opredeljujejo premišljena raba barve, izjemna pozornost do detajlov in sugestivna narativnost. Njegove slike ustvarjajo dinamično in sugestivno dialektiko, ki sopostavlja navidezno umirjenost, znotraj katere praznina namiguje ne neko nevidno polnost, s skoraj nadrealističnimi prizori čudovito domišljijskih, a hkrati čudno nedomačnih svetov.

 

Veseli smo, da bomo Andréja Derraina lahko gostili kot prvega rezidenta tega novega programa. Podrobnosti o predstavitvah njegovega dela in drugih interakcijah z lokalno skupnostjo bomo objavili sproti.



 

Tor, 14. 5. 2024

Rezidenca v Wonjuju v J. Koreji1. september–31. oktober

 




Mesto literature Wonju razpisuje edinstveno priložnost za enega pisatelja oziroma pisateljico iz drugih Unescovih mest literature, da osem tednov preživi v kulturnem centru Toji v Wonjuju v Južni Koreji. Program rezidenčnega ustvarjanja je namenjen spodbujanju kulturne izmenjave in prijateljstva med mesti literature po vsem svetu.

 

Podrobnosti o rezidenci

  • Kdo se lahko prijavi: pisatelji oz. pisateljice iz mest literature ali tisti, ki imajo tesno povezavo z mestom literature.
  • Rok za prijavo: 31. maj
  • Objava izbranega kandidata: do 27. junija
  • Lokacija: Kulturni center Toji
  • Trajanje: Osem tednov (od 1. septembra do 31. oktobra)



Ugodnosti

  • Povratna letalska vozovnica
  • Lokalni prevoz (ob prihodu in odhodu)
  • Prehrana v kulturnem centru Toji
  • Namenska soba za pisanje v kulturnem centru Toji
 

Zahteve za prijavo

  • Pošljite dokument v obliki .docx (Microsoft Word): 1.000–2.000 besed, velikost pisave 11–12), v katerem je naslednje:
  • Podatki o vas
  • Vaša literarna dela, dosežki in nagrade
  • Vaše izkušnje na literarnem področju
  • Zakaj bi se radi udeležili rezidenčnega programa v Wonjuju
  • Navedite državo in mesto literature, kjer trenutno prebivate (ali dokazilo o prejšnjem prebivališču, če je ustrezno).


Upoštevajte: Prijave, ki presegajo omejitev števila besed ali vključujejo dodatne materiale, ne bodo upoštevali.


Jezik: Zahtevana je angleščina z minimalno stopnjo B2.

Izbor in obveščanje: Prijave bo v dveh stopnjah pregledala neodvisna komisija. O izboru bodo obvestili do 27. junija.

 

Med rezidenco

  • Za izbranega pisatelja oziroma pisateljico ni posebnih zahtev.
  • Namen je zagotoviti sproščeno in navdihujoče okolje za ustvarjalno delo.
  • Imeli boste priložnost za povezovanje z drugimi korejskimi in mednarodnimi pisatelji ter umetniki, ki bodo v istem obdobju prebivali v kulturnem centru Toji (približno 16–19 oseb).
 

Oddaja prijave

Svojo prijavo pošljite na e-naslov wonjucityoflit@korea.kr najpozneje do 31. maja.

Čet, 2. 5. 2024

Rezidenca v GranadiNovember 2024


Granada, Unescovo mesto literature (Granada Ciudad de Literatura Unesco), je razpisala poziv za rezidenco novembra 2024.

Kaj ponujajo:
* 30-dnevno nastanitev za dva pisatelja/pisateljici od 4. novembra do 3. decembra
* Krijejo potne stroške

Pogoji:
* Vsaj 2 izdani knjig (ne v samozaložbi)
* Znanje angleščine ali španščine
* Povzetek literarnega projekta med bivanjem v Granadi

Rok za oddajo vlog: 20. junij 2024.

Vsi pogoji in druge informacije so na voljo tu.

Sre, 17. 4. 2024

Sejem na zraku v parku ZvezdaNED 12. MAJ (10.00–22.00)

Ni samoumevno, da lahko v slovenščini beremo toliko dobrih knjig!

V pisarni Ljubljane, Unescovega mesta literature v sodelovanju s skupnostjo založnikov v parku Zvezda organiziramo deveti knjižni Sejem na zraku.

Sejem je odlična priložnost, da se z obiskom, druženjem, nakupi, in podarjanjem knjig skupaj poklonimo trudu, ki je vedno znova vložen v to, da imamo toliko dobrih knjig.
Vabimo na celodnevni knjižni sejem in spodbujamo:

Podarimo si knjige!

Od jutra do noči bomo razprostrli stojnice in mize, obložene z najboljšim, kar v tem trenutku ponujajo založniki in založnice. Za sejem pripravljajo poseben izbor knjig s sejemskimi popusti, med njimi veliko knjižnih novosti. Številni bodo prisotni na svojih stojnicah, na voljo za srečanja, pogovore in predstavitve knjig. Na sejemskem odru, ki se odpira točno ob 10.00 s sejemsko glasbeno budnico, se bodo do večera vrstili pogovori, branja in predstavitve knjig.

PODPISOVANJE in PORISOVANJE KNJIG
Na sejmu se bodo vrstila tudi podpisovanja in porisovanja avtorjev in avtoric. Program bo objavljen kmalu.

SEJEM in DRUŽENJE V NOČ
Sejem bo odprt vse do 22. ure, za prijetno vzdušje bo osvetljen z namiznimi svetilkami!

SEJEMSKI ODER
Pogovori in predstavitve knjig se bodo odvijali tudi na sejemskem odru. Program objavimo kmalu:)

SEJEMSKA PONUDBA ZA TUJE OBISKOVALCE
Sejem v parku Zvezda vsako leto obiščejo tudi številni tuji obiskovalci in obiskovalke in zanje bomo letos na info stojnici ponudili izvrsten nabor naših avtorjev in avtoric v prevodih.




Pon, 11. 3. 2024

Prvo delovno srečanje z delegacijo iz Angoulêma v LjubljaniStripovska izmenjava med mestoma literature



Tovarna rezidenc

Prejšnji teden se je v Ljubljani mudila partnerska delagacija iz Angoulêma, ki sodeluje pri projektu La fabrique des résidences (Tovarna rezidenc). Projekt pod okriljem Francoskega inštituta v Ljubljani predstavlja izhodišče za rezidenčno izmenjavo med obema mestoma literature, za kar smo si že več let prizadevali. Ljubljanska pisarna skrbi za stripovsko izmenjavo, projekt pa vkljčuje tudi program, povezan z animacijo, za kar bo skrbelo Društvo slovenskega animiranega filma.

Iz Francije so se srečanja udeležili župan Xavier Bonnefont, podžupan Gérard Desaphy, predstavnik mesta literature Sylvain Pothier-Leroux, Frédéric Cros (Pôle Image Magelis) in Vincent Eches (Cité internationale de la Bande Dessinée et de l’Image). Iz Slovenije so bili prisotni predstavniki in predstavnice mesta literature, mestne občine, DSAF, Francoskega inštituta in ALUO.

Francoski delegaciji smo v Kinodvoru predstavili nekaj slovenskih animiranih filmov (tudi s francoskimi koproducenti), delovanje osrednje stanovske organizacije za animacijo in nekaj ključnih projektov. Delovanje na področju stripa in slovensko stripovsko srenjo pa so gostom podrobno predstavili Katerina Mirović, Tanja Skale, Izar Lunaček, Pia Nikolič in Zala Zagoršek Golob.

V projektu sta na področju stripa predvideni dve enomesečni rezidenci za slovenske ustvarjalce in ustvarjalke v Franciji in dve za francoske v Ljubljani. Prvi gost ali gostja iz Francije bo v Ljubljani že letos jeseni v času festivala Tinta. Del izmenjave bo tudi ločen izobraževalni program na področju stripa, ki ga bomo s francoskim ustvarjalcem ali ustvarjalko izvedli v sodelovanju z ALUO.



Od fanzinov do diverzifikacije

Institucionalizacija stripa ima v Sloveniji tako dolgo zgodovino kot samostojna država, saj založba Forum Ljubljana (in revija Stripburger) obstaja že več kot tri desetletja. Njeni začetki so bili povezani z alternativno produkcijo in povezovanjem z različnimi regijami bivše skupne države. Toda strip, ki ni več zgolj žarišče nostalgije, se je predvsem v zadnjih letih začel bliskovito razvijati in dosegati nova, številčnejša in bolj raznolika občinstva od mladih do starih. K razvijanju občinstva je pripomogel tudi festival Tinta, ki strip predstavlja in promovira kot umetniško in literarno formo, ki se odlično vključuje tudi v širši družbeni prostor (denimo tudi z murali in razstavami na prostem), obenem pa se dobro povezuje z drugimi sektorji.

Čeprav strip ponekod še vedno naleti na predsodke, pa je v glavnem sprejet tudi v šolah in knjižnicah, vključen pa je tudi v ocenjevanje za zlate hruške; ta izjemen dosežek je nedvomno plod truda vseh, ki delujejo na področju stripa pri nas. Strip je, ne nazadnje, prisoten tudi v učnih programih srednjih šol in akademije, kar je korak v pravo smer glede profesionalizacije, vendar pa, kot ugotavlja založba VigeVageKnjige, ki je v preteklosti že organizirala strokovne posvete in izobraževanja, področje stripa še nima dovolj razvite strokovne terminologije in sistematiziranega izobraževanja o stripovski kritiki.
 

Sre, 6. 3. 2024

Rezidenca v vili Joana (Španija)Barcelona vabi pisatelje in prevajalce, da se prijavijo

Unescovo mesto literature Barcelona vabi tako pisatelje in pisateljice (iz mest literature oz. s tematsko navezavo na Barcelono) kot tudi prevajalce in prevajalke (prednostno tiste, ki prevajajo avtorje in avtorice iz Barcelone), da se prijavijo na razpis za rezidenco. Prijava naj vsebuje projekt, ki je povezan z Barcelono.

Rezidenca v vili Joana v nacionalnem parku Collserola traja tri tedne. Več informacij na spodnji povezavi. Dosedanji gostje so posebej pohvalili čudovito mirno lokacijo in kreativno singergijo z drugimi rezidenti in rezidentkami.

Rok za prijavo: 17. 3. 2024

Več informacij

Tor, 5. 3. 2024

Festival Literature sveta – Fabula1. 3. —22. 3. 2024

Mednarodni festival, ki poteka že od leta 2003 in je gostil številne odmevne goste, bo letos potekal od 1. do 22. marca, na njem pa se bodo zvrstili številni dogodki. Letošnji tuji gosti so tako Mircea Cărtărescu s knjigo Lepe tujke, Pol Guasch s knjigo Napalm v srcu, Lucie Faulerová s knjigo Objela me bo smrt, Milena Marković s knjigo Otroci, Marija Stepanova s knjigo Z one strani, Kapka Kassabova s knjigo Meja in Georgi Gospodinov s knjigo Časovno zaklonišče.

Festivalske knjige bodo, tako kot vsako leto, na voljo po deset evrov.

Celoten program si ogledate na https://festival-fabula.org/2024/sl/