Tukaj živimo
literaturo.

Ljubljana je eno od 53 svetovnih Unescovih mest literature.

  • Pon, 01. 07. 2024

    10.00 | Slovanska knjižnica

    Ada Škerl: Prezrta, a ne pozabljena

    Razstava med 1. 7. in 30. 8. 2024

  • Pon, 08. 07. 2024

    10.00 | Vodnikova domačija Center

    Biba buba baja. Ustvarjanje (za) otroka socializma

    25. 5.–14. 7. 2024

Že mimoPrihaja
  • Dogodki | Pon, 3.6.2024 | 10.00
  • Vodnikova domačija Center

Biba buba baja. Ustvarjanje (za) otroka socializma25. 5.–14. 7. 2024

Skozi vizuro sodobnosti razstava z izborom publikacij, ilustracij ter pozicij sodobne umetnosti, pa tudi s filmskim in pedagoškim programom ter predavanji predstavi otroka druge polovice 20. stoletja ter izbrane ustvarjalke za otroke v Sloveniji in na področju bivše Jugoslavije.

Po grozotah druge svetovne vojne ter odločnem boju za svobodo v okviru NOB je ideja otroštva kot posebnega obdobja v življenju pomembno vplivala na obnovo in načine razvoja povojne družbe, tako doma kot po svetu. »Stoletje otroka« je sovpadlo s stoletjem knjige. Knjige, revije, časopisi ter z njimi ilustracije so otroke spremljali skozi odraščanje.
Otroci socializma, predvsem v naraščajočih mestih, so se po soočanju s preizkušnjami vojne aktivno vključili v obnovo domovine, se začeli več igrati, obiskovati domove igre in dela (vrtce), šole, ukvarjali so se s športom, obiskovali morske in gorske kolonije, se kulturno udejstvovali, dobili razširjeno pravico do zdravstvenega in socialnega varstva in skrbstva, začel jih je obdarjati dedek Mraz, postali pa so tudi državljani sveta.
Izobraževanje, kulturna vzgoja in posebej književnost za otroke, ki so predstavljali skoraj polovico takratnega prebivalstva, so številnim kulturnim delavkam_cem ponudili prostor za njihovo ustvarjalnost. Prav ustvarjalnost za otroke (in z njimi) je bila torej tista, ki je z besedo, zvokom, sliko, lutkami ali gibom na široko odprla vrata v svet umetnosti tudi tistim, ki so jim bila prej večinoma zaprta: ženskam in otrokom širokih ljudskih množic.
Na vrhunce ustvarjalnosti in književnosti za otroke tistega časa – v smislu razcveta izvirne produkcije, vzpostavljanja povezav in (infra)strukture na področju prevodov in produkcije, pa tudi množičnosti in dostopnosti – danes marsikje gledamo iz drugačnih zornih kotov. S sodelovanjem v tem razvoju ustvarjalke_ci za otroke niso sooblikovale_i zgolj podob otroštva, temveč z njimi tudi ideje nove družbe in sveta. Te so bile kot bakle minule bodočnosti predane v roke otrok tistega časa, ko se je na obzorju sveta še lesketala prihodnost.
Odpiralni čas
torek-petek: 10.00-18.00
nedelja: 10.00-14.00
Vstop na razstavo in dogodke (razen filmskega programa v Slovenski kinoteki) je prost.

Razstava s programom predstavlja rezultate raziskovalnega projekta in je nastala v sodelovanju Inštituta za kulturne in spominske študije ZRC SAZU, Centra ilustracije / Vodnikove domačije, društva Mesta žensk in Slovenske kinoteke.
Novice | Čet, 22. 9. 2022

Ennis ĆehićPrvi gost letošnje pisateljsjke rezidence Ljubljane, Unescovega mesta literature

Ennis Ćehić, pisatelj bosanskih korenin iz Melbourna, je za svoj prvenec Sadvertising (Penguin Random House) prejel prestižno nagrado Next Chapter, ki mu je med drugim omogočila, da je s svojim mentorjem eno leto pisal in pilil rokopis.

V Ljubljani pripravlja rokopis za svoj prvi roman in je navdušen nad Švicarijo, kjer en mesec bivajo tudi rezidenti programa, ki je namenjen kroženju avtoric in avtorjev iz mreže Unescovih mest literature.

Novice | Čet, 22. 9. 2022

110 zlatih hrušk! Izbor knjig za otroke in mladino Mestne knjižnice Ljubljane, Pionirske

Med produkcijo knjig za otroke in mladino z letnico 2021, ki je obsegala skoraj 1.500 naslovov, je strokovni odbor izbral 983 knjig za vrednotenje in med njimi 110 zlatih hrušk.

Seznam letošnjih zlatih hrušk.

Zlate hruške so »stranski« proizvod celoletnega branja mladinske knjižne produkcije za potrebe Priročnika za branje kakovostnih mladinskih knjig. Strokovni odbor Priročnika tiste knjige, ki po vsebini in izvedbi izstopajo, uvrsti med odlične izdaje leta. Tako pridobijo znak zlata hruška.

Čestitamo vsem prejemnikom in prejemnicam zlatih hrušk!

Novice | Sre, 21. 9. 2022

Sovretovo nagrado 2022 je prejela Katja ZakrajšekNagrada za prevod leposlovnega besedila iz tujih jezikov v slovenščino

Strokovna komisija za nagrade in priznanja DSKP v sestavi dr. Štefan Vevar (predsednik), Vasja Bratina, Saša Jerele, Marjanca Mihelič in Maja Šučur je letošnjo Sovretovo nagrado podelila Katji Zakrajšek za prevod dela Dekle, ženska, druga_i Bernardine Evaristo.

Sovretova nagrada Društva slovenskih književnih prevajalcev je najstarejša in najvidnejša stanovska nagrada. Podeljuje se že od leta 1963 za posebej uspele prevode leposlovnih besedil iz tujih jezikov v slovenščino.

Poleg nagrajenke sta bili letos nominirani še prevajalki Klarisa Jovanović za prevod romana Agrigento Kóstasa Hatziandoníuja (Založba Pivec, 2021) in Dušanka Zabukovec za prevod romana Wolf Hall Hilary Mantel (Cankarjeva založba, 2022).

Novice | Tor, 20. 9. 2022

Srečanje UNESCO mest literature v Melbournu Letos se je srečanja v Avstraliji udeležilo 26 mest, tudi Ljubljana

Vsako leto eno od mest iz mreže Unescovih mest literature postane gostitelj in stičišče srečanj, idej, pobud. Letos se je srečanja v Melbournu v Avstraliji udeležilo 26 mest, tudi Ljubljana

Na srečanju smo spoznavali predstavnike literarne skupnosti v Melbournu, obiskali številne knjižnice (Melbourne ima v sklopu mestnih knjižnic šest enot, razvili so tudi pop-up knjižnice z mobilno infrastrukturo, ki jih lahko začasno pripeljejo v prazne prostore v predele mesta, kjer knjižnice niso na voljo), obiskali smo impozantno nacionalno knjižnico in super literarni center The Wheeler Centre, kjer smo spoznali programsko ekipo in delovanje literarne hiše v večmilijonskem mestu. 

V času našega obiska je potekal tudi literarni festival Melbourne Writers Festival, letos na temo ambicije. V okviru festivala se je po razlicnih prizoriščih zvrstilo okoli 250 pogovorov, veliko je bilo razprodanih, vrste za vstop in podpisovanje knjig so bile nepredstavljivo dolge.

Vmes so bili obiski knjigarn, prireditev, obisk županje mesta. In številna interna delovna srečanja in debate. 

To je kratko poročilo zelo dobro organiziranega srečanja, ki sta se ga udeležila Damjan Zorc in Tina Popovič iz pisarne Ljubljane, Unescovega mesta literature.

Tudi na tem mestu se za povabilo in gostoljubnost zahvaljujeva Melbourne City of Literature in Davidu Rydingu in njegovi krasni ekipi in lokalni skupnosti, ki nas je na vseh korakih radovedno sprejemala. Ter vsem predstavnikom_cam Unescovih mest literature za odprtost in radoživost pri deljenju vsega, kar v zvezi s knjigami na različnih koncih sveta počnemo.

Na tem mestu, in vedno znova, sporočamo, da javite, če vas zanima karkoli iz mesta, ki smo ga pravkar obiskali, ali drugih mest iz mreže Unescovih mest literature. Smo izjemno dobro povezana mreža in to je vedno dobro vedeti in uveljavljati.

zapri Na spletnih straneh Mestoliterature.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.

Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.