Tukaj živimo
literaturo.

Ljubljana je eno od 53 svetovnih Unescovih mest literature.

  • Pet, 04. 07. 2025

    20.00 | Vodnikova domačija

    Dekle, obljubljeno soncu

    Glasbeno-pripovedovalski dogodek

  • Sre, 09. 07. 2025

    18.00 | Center Zalog

    Druženje pod drevesi // Julija Lukovnjak in Maja Poljanc

    Odprtje Knjižnice pod krošnjami v Zalogu

  • Čet, 10. 07. 2025

    17.30 | Rajski vrt Muslimanskega kulturnega centra

    Glasno branje za odrasle // Mir in kazen: poročilo o tajni vojni med politiko in Haaškim sodiščem

  • Čet, 17. 07. 2025

    17.30 | Rajski vrt Muslimanskega kulturnega centra

    Glasno branje za odrasle // Pričevalec

  • Sre, 23. 07. 2025

    20.30 | Klub Tiffany

    Ignor, poletni 1.

    Literarni večer

  • Čet, 24. 07. 2025

    17.30 | Rajski vrt Muslimanskega kulturnega centra

    Glasno branje za odrasle // Ogenj ljubezni

    17.30 | Rajski vrt Muslimanskega kulturnega centra

    Glasno branje za mlade // Kje pa ti živiš?

Že mimoPrihaja
  • Dogodki | Čet, 17.7.2025 | 17.30

Glasno branje za odrasle // Pričevalec

Glasno branje iz romana Zilhada Ključanina, ki vojno v Bosni pokaže v vseh, tudi najbolj grozljivih detajlih.
Vstopnice: Dogodek je brezplačen
Novice | Pon, 11. 11. 2024

Valeska Torres v Ljubljani: Nasilje je moja dediščina



Novembra 2024 v Ljubljani biva in ustvarja brazilska pesnica Valeska Torres iz Ria de Janeira, po indonezijski pisateljici Herlini Tien Suhesti, znani tudi kot Herlinatiens, druga letošnja gostja mednarodne rezidence Writer in the Park.

“Moje telo je vedno v pripravljenosti, saj pričakuje nasilje,” je Valeska Torres povedala v pogovoru, ki ga je v petek, 8. 11. 2024, na Filozofski fakulteti v okviru svojih predavanj za študente portugalščine gostila in vodila Mojca Medvedšek. Kot je povedala Valeska Torres, je nasilje na ulicah Ria de Janeira – še posebej v neturističnih predelih izven centra – namreč nekaj, s čimer odraščaš: na ulicah so barikade iz smeti, ki policiji preprečujejo prehod, priča si obračunom med tolpami. Strah in napetost ti naselita telo. Preideta ti v navado. Čeprav je v Ljubljani drugače, se Valeska Torres še kar ni privadila na mir – nasilje je njena dediščina, pravi, in Evropa, ne nazadnje kontinent njenih kolonizatorjev.

Mesto, ki je še pred sto leti z načrtnim razseljevanjem na obrobje dobesedno marginaliziralo bivše sužnje, temnopolte in revne, je nenehno razpeto med lepoto in nasilje, med ljubezen in sovraštvo, kar Valeska Torres tematizira tudi v svoji poeziji. Na krajih, kjer se danes pleše samba, so bili v preteklosti mogoče zaprti in mučeni neki ne tako daljni neznani predniki. V Riu je zgodovina dobesedno pod nogami prebivalcev: leta 2006 so odkrili, da je bilo na kraju, kjer je Valeska Torres odraščala, nekoč pokopališče. “Način, kako pokopati prednike, je tudi, da po njih nevede hodimo,” je povedala.

Življenje v Riu zaznamujeta prostorska in kulturna marginalizacija, saj je živeti v bližini morja ali umetnosti še danes privilegij, je povedala Valeska Torres. Dokler se ni pri osemnajstih udeležila delavnic pisanja, ki so jih začeli organizirati v favelah, so literaturo zanjo predstavljali samo pokojni moški avtorji iz manj deprivilegiranih slojev. Izkušnja je bila zanjo prelomna, saj je takrat končno začela brati tudi sodobnike, od katerih je kasneje nekatere tudi osebno spoznala.

*


Valeska Torres bo svojo poeziji po Ljubljani predstavljala še drugod po evropi, med drugim v Berlinu, Madridu in Lizboni, po vrnitvi v Brazilijo pa se bo v sklopu svojih predavanj in delavnic pisanja posebej navezala na svoje izkušnje bivanja in ustvarjanja v Evropi. V slovenščini bo izbor njene poezije v prevodu Katje Zakrajšek med drugim izšel v reviji Literatura.

Novice | Pon, 4. 11. 2024

Kant 300Dogodki ob 300. obletnici rojstva Immanuela Kanta

Leta 2024 praznujemo 300. obletnico rojstva filozofa, ki morda kot še nihče drug v idejni zgodovini Zahoda ni pustil tako neizbrisljivih misli: Immanuela Kanta

Ob dveh pogovornih večerih z gosti svetovnega pomena v Cankarjevem domu in konferenci v soorganizaciji Goethe-Instituta, Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in Cankarjevega doma, ki se bodo ukvarjali z aktualnostjo razsvetljenstva, Kanta ter njegovega pojmovanja vojne in miru, bomo z novembrsko razsvetlitvijo glavnega pročelja naše največje kulturne institucije – Cankarjevega doma – skušali še bolj nazorno prikazati, kako aktualne so razsvetljenske ideje in katere misli tega obdobja so se vpisale v kulturno-politični kanon Evrope. Ideja svetlobne instalacije je, da bo ob Kantu in z njim prikazovala tudi misli avtorjev in avtoric, na katere je königsberški filozof vplival ali pa so iz njegove filozofije izhajali.

Vstop na vse dogodke, ki bodo potekali med 6. in 9. novembrom, je brezplačen.

Celoten program dogodkov si lahko ogledate na spletni strani Cankarjevega doma: https://www.cd-cc.si/kultura/literatura-in-humanistika/kant-300.

Novice | Tor, 8. 10. 2024

Tinta - festival stripa Ljubljana9. 10.—13. 10. 2024



Na različnih prizoriščih po Ljubljani bodo med 9. in 13. oktobrom potekali stripovski dogodki za ljubiteljice in ljubitelje stripa vseh generacij: razstave, predavanja, pogovori, delavnice, otroški program in seveda tradicionalno stripovsko sejmišče v Kinu Šiška.

Letošnje dogajanje bodo zaznamovali močni avtorski ženski glasovi. Festival bodo obiskale slovita kanadsko-srbska umetnica Nina Bunjevac, ena najbolj prepoznavnih nemških stripark Anna Haifisch ter priznana belgijska ustvarjalka Noémie Marsily. Pod festivalskimi žarometi se bosta znašla tudi francoska stripovska mojstra svetovnega slovesa, izvrstni risar Grégory Panaccione in razvpiti stripovski scenarist Wilfrid Lupano, ekipno pa se bodo predstavili ustvarjalci in ustvarjalke priljubljenega madžarskega zinovskega festivala Ukmukfukk. Oktobra bo v Ljubljani ustvarjal tudi prvi gost novega mednarodnega stripovskega rezidenčnega programa, francoski stripar André Derainne.

Vstop na vse dogodke je brezplačen.

Več o programu si preberite na: https://www.tinta.si

Novice | Sre, 2. 10. 2024

Razpis za rezidenco v Angoulêmu za slovenske ustvarjalce

V okviru večletnega projekta med Ljubljano in Angoulêmom, Unescovima mestoma literature, je bil objavljen razpis za slovenskega stripovskega ustvarjalca, ki bo v začetku naslednjega leta en mesec bival v Angoulêmu. Za prijavo je treba do 27. 10. 2024 izpolniti elektronski obrazec.


Razpisni pogoji

Tokratni razpis je namenjen slovenskih stripovskim ustvarjalcem, ki so objavili vsaj eno stripovsko knjigo oz. album. 

Prijavnico je treba izpolniti v angleščini, kot del prijave pa je treba dodati tudi predstavitveni portfolio. 

Obdobje bivanja v Angoulêmu: 15. 1. 2025 do 15. 2. 2025. 

Rok za prijave je 27. 10. 2024.
Prijave, ki bodo prispele po tem roku in prijave, ki ne bodo oddane prek obrazca, ne bodo obravnavane.

Prijave bo ocenjevala žirija s slovenskimi in francoskimi člani. 

Rezultati bodo objavljeni 15. 11. 2024.


Kaj rezidenca ponuja

Rezidenca ponuja namestitev, dodatni delovni prostor v Maison des auteurs, štipendijo v višini 1700 €, kritje potnih stroškov in možnost sodelovanja na mednarodnem festivalu stripa.


O projektu

Rezidenca je del večletnega projekta, s katerim je pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature svoj že uveljavljeni rezidenčni program za pisatelje dopolnila z dodatnim projektom izmenjave med Ljubljano in francoskim Angoulêmom, ki bo v središče postavil strip.

Projekt, ki poteka v sodelovanju s financerjem Francoskim inštitutom v Sloveniji in Cité internationale de la bande dessinée iz Angoulêma, bo utrdil sodelovanje med obema mestoma literature na področju stripa, ustvarjalcem na področju stripa pa bo ponudil stimulativen prostor za nemoteno ustvarjanje, priložnost za izmenjavo znanj, večjo prepoznavnost, promocijo in mednarodno povezovanje.

Osrednja dela projekta sta rezidenčna izmenjava in strokovna delavnica. Obe mesti bosta vsako leto na enomesečni rezidenci sprejeli enega gosta (Ljubljana francoskega, Angoulême slovenskega), ki ga bo vedno potrdila slovensko-francoska strokovna komisija. Obe rezidenčni bivanji bosta potekali v času stripovskih festivalov – to sta Festival stripa Tinta v Ljubljani in Festival international de la bande dessinée v Angoulêmu. Gostje bodo lahko na festivalih sodelovali in predstavljali svoje delo širšemu občinstvu, imeli bodo priložnost za mreženje in spoznavanje dobre prakse.

Projekt bo ob tem še dodatno skrbel za sistematiziran prenos znanja, saj bo v Ljubljani organiziral še strokovno delavnico oz. izobraževanje s področja stripa, ki je v Franciji izjemno dobro razvito in profesionalizirano, v Sloveniji pa še ni dovolj institucionalizirano in konsolidirano. Pri organizaciji tega dela bo sodelovala tudi Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO). Delavnico oz. izobraževanje, bo enkrat letno potekalo v Ljubljani, bo vodil strokovnjak iz Francije (učitelj na priznanih izobraževalnih ustanovah ali priznani stripovski ustvarjalec), odprto pa bo tudi za širšo javnost. 
 

zapri Na spletnih straneh Mestoliterature.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.

Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.