V okviru večletnega projekta med Ljubljano in Angoulêmom, Unescovima mestoma literature, je bil objavljen razpis za slovenskega stripovskega ustvarjalca, ki bo v začetku naslednjega leta en mesec bival v Angoulêmu. Za prijavo je treba do 27. 10. 2024 izpolniti elektronski obrazec.
Razpisni pogoji
Tokratni razpis je namenjen slovenskih stripovskim ustvarjalcem, ki so objavili vsaj eno stripovsko knjigo oz. album.
Prijavnico je treba izpolniti v angleščini, kot del prijave pa je treba dodati tudi predstavitveni portfolio.
Obdobje bivanja v Angoulêmu: 15. 1. 2025 do 15. 2. 2025.
Rok za prijave je 27. 10. 2024.
Prijave, ki bodo prispele po tem roku in prijave, ki ne bodo oddane prek obrazca, ne bodo obravnavane.
Prijave bo ocenjevala žirija s slovenskimi in francoskimi člani.
Rezultati bodo objavljeni 15. 11. 2024.
Kaj rezidenca ponuja
Rezidenca ponuja namestitev, dodatni delovni prostor v Maison des auteurs, štipendijo v višini 1700 €, kritje potnih stroškov in možnost sodelovanja na mednarodnem festivalu stripa.
O projektu
Rezidenca je del večletnega projekta, s katerim je pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature svoj že uveljavljeni rezidenčni program za pisatelje dopolnila z dodatnim projektom izmenjave med Ljubljano in francoskim Angoulêmom, ki bo v središče postavil strip.
Projekt, ki poteka v sodelovanju s financerjem Francoskim inštitutom v Sloveniji in Cité internationale de la bande dessinée iz Angoulêma, bo utrdil sodelovanje med obema mestoma literature na področju stripa, ustvarjalcem na področju stripa pa bo ponudil stimulativen prostor za nemoteno ustvarjanje, priložnost za izmenjavo znanj, večjo prepoznavnost, promocijo in mednarodno povezovanje.
Osrednja dela projekta sta rezidenčna izmenjava in strokovna delavnica. Obe mesti bosta vsako leto na enomesečni rezidenci sprejeli enega gosta (Ljubljana francoskega, Angoulême slovenskega), ki ga bo vedno potrdila slovensko-francoska strokovna komisija. Obe rezidenčni bivanji bosta potekali v času stripovskih festivalov – to sta Festival stripa Tinta v Ljubljani in Festival international de la bande dessinée v Angoulêmu. Gostje bodo lahko na festivalih sodelovali in predstavljali svoje delo širšemu občinstvu, imeli bodo priložnost za mreženje in spoznavanje dobre prakse.
Projekt bo ob tem še dodatno skrbel za sistematiziran prenos znanja, saj bo v Ljubljani organiziral še strokovno delavnico oz. izobraževanje s področja stripa, ki je v Franciji izjemno dobro razvito in profesionalizirano, v Sloveniji pa še ni dovolj institucionalizirano in konsolidirano. Pri organizaciji tega dela bo sodelovala tudi Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO). Delavnico oz. izobraževanje, bo enkrat letno potekalo v Ljubljani, bo vodil strokovnjak iz Francije (učitelj na priznanih izobraževalnih ustanovah ali priznani stripovski ustvarjalec), odprto pa bo tudi za širšo javnost.