Tukaj živimo
literaturo.

Ljubljana je eno od 53 svetovnih Unescovih mest literature.

  • Pet, 04. 07. 2025

    20.00 | Vodnikova domačija

    Dekle, obljubljeno soncu

    Glasbeno-pripovedovalski dogodek

Že mimoPrihaja
  • Dogodki | Pet, 4.7.2025 | 20.00

Dekle, obljubljeno soncuGlasbeno-pripovedovalski dogodek

Izbor, priredba, pripoved: Špela Frlic
Glasba: All Strings Detached (Jana Beltran in Vesna Godler)

Pripovedovalsko-glasbeni dogodek Dekle, obljubljeno soncu je nastal po istoimenski zbirki ljudskih pravljic iz južnoslovanskih jezikov, ki v ospredje postavlja dekleta in njihove strategije preživetja, in ki je pri Mladinski knjigi izšla junija 2024. Čudežne pravljice, uvrščene v zbirko, upovedujejo skrivnosten in pogosto nevaren svet, v katerem se dekleta lahko zanesejo le na lastno pamet, iznajdljivost in pogumno srce ter tu in tam tudi na kakšno prijazno starko, ki jim pride na pot.

V dogodku, v katerem je pripoved spretno prepletena z glasbo dua All strings detached, si nastopajoče za rdečo nit jemljejo vprašanje enakovredne ljubezni, danih in prelomljenih obljub in (ne)zmožnosti srečnih koncev. 

Vstop je prost, dogodek bo potekal na vrtu domačije, v primeru dežja pa v stavbi Pri kamniti mizi. Mesto si lahko zagotovite z brezplačno vstopnico.
Vstopnice: Brezplačne vstopnice
Dogodek na FB
Kupi vstopnico
Novice | Pet, 21. 2. 2025

Vojni dnevnik. Ohranjanje kulturne dediščineOb tretji obletnici ruske invazije na Ukrajino



Ob tretji obletnici ruske invazije na Ukrajino predstavljamo vojni dnevnik, grafični roman o dveh mačkah, ki živita v muzeju v Odesi in pripovedujeta zgodbo o Odesi, Ukrajini, vojni. Predvsem pa o temelju vsake družbe, torej muzejih in kulturni dediščini.

Dnevnik je nastajal tri leta, zdaj je tu 1. epizoda o začetku vojne.

Celotni strip je dostopen za brezplačno branje.

Olena Iliasova – idejna zasnova
Maria Apriatova – ilustracije

 

Novice | Sre, 19. 2. 2025

Skok v latinskoameriško književnost s Carlosom PascualomNov cikel predavanj



Carlos Pascual je slovensko-mehiški avtor, ki že več kot deseteletje živi v Ljubljani. K nam je prinesel tudi dobro poznavanje latinskoameriške književnosti, s katerim je pri različnih založbah spodbudil nove prevode, napisal je tudi nekaj spremnih in drugih besedil, ki omogočajo boljši vpogled v književnost Latinske Amerike.

V četrtek, 20. 2. ob 19.00 na Vodnikovi domačiji Šiška pričenja s ciklusom predavanj, ki so zasnovani z namenom širjenja zavesti in védenja o latinskoameriški književnosti ter zanimanja za branje ter poglabljanje v zgodovino, kulturo in literaturo držav dotičnega geografskega področja.
Serija obsega 5 predavanj in ponuja splošen pregled področja in natančnejšo obravnavo 4 ključnih del.

Vabljeni!

ČET, 20. 2. ob 19.00
Uvod v latinskoameriško književnost
V uvodnem predavanju serije se posvečamo pojavu, imenovanem latinskoameriški razcvet. Takoj po kubanski revoluciji, ki se je končala januarja leta 1959, je leposlovje te regije pritegnilo pozornost vsega sveta. Predavanje predstavlja vzroke za ta fenomen, osvetli posebnosti latinskoameriške književnosti in regije, ki je nekaj časa gojila upanje in sanje ljudi po vsem svetu.

Sedež si lahko zagotovite z brezplačno vstopnico

V seriji sledijo še:
ČET, 24. 4. Ob 19.00: Realizem in naturalizem in dela Machada de Assis
Machado de Assis: Posthumni spomini Brása Cubasa (LUD Šerpa, 2018)

ČET, 12. 6. ob 19.00: Modernizem in dela Juana Carlosa Onettija
Juan Carlos Onetti: El Astillero

ČET, 25. 9. ob 19.00: Latinskoameriški bum in dela Julia Cortázarja
Julio Cortazar: Ristanc (Beletrina, 2020)

ČET, 20. 11. ob 19.00: Post-bum in dela Clarice Lispector
Clarice Lispector: Cuentos completos

Predavanja potekajo v angleščini, bodo posneta in kasneje podnaslovjena v slovenščino.

-----------

KMALU: Knjigarna • bar • oder Pri kamniti mizi
Pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature, ki deluje na Vodnikovi domačiji, spomladi na domačiji odpira nov prostor, knjigarno/ bar/ oder Pri kamniti mizi. Knjigarna se bo z izborom knjig in programom na odru posvečala tudi izbranim geografskim področjem. Izbor knjig in serijo predavanj s področja Latinske Amerike je pripravil Carlos Pascual. In s predavanji pričnemo že februarja!

----

Serijo predavanj in program sofinancirata Mestna občina Ljubljana in Javna agencija za knjigo RS, pripravili smo ga v pisarni Ljubljane, Unescovega mesta literature.

Novice | Ned, 16. 2. 2025

Festival Literature sveta – Fabula1. 3. —21. 3. 2025



Mednarodni festival, ki poteka že od leta 2003 in je gostil številne odmevne goste, bo letos potekal od 1. do 21. marca, na njem pa se bodo zvrstili številni dogodki.

Leto 2025 prinaša pomembne festivalske prelomnice, saj se je osrednji in spremljevalni program preselil v Celje, v Ljubljani pa se bodo odvili osrednji literarni večeri z gostjami, japonsko pisateljico Yoko Tawada, britansko-nemško avtorico, publicistko in aktivistko Sharon Dodua Otoo, mehiško pisateljico Guadalupe Nettel ter hrvaško avtorico in scenaristko Doro Šustić.

Celoten program si lahko ogledate na spletni strani.

Novice | Sre, 12. 2. 2025

Letos na pisateljski rezidenci v Ljubljani kar trije pisatelji iz mest literatureCatherine Dorion, Louise Nealon in Leander Steinkopf

Pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature z veseljem sporoča, da so rezultati razpisa za mednarodno pisateljsko rezidenco “Writer in the Park” znani. Tričlanska strokovna žirija, ki je pregledala 80 prijav iz več kot 30 mest literature, je v Ljubljano povabila Catherine Dorion (Quebec) in Louise Nealon (Irska). Letos se je ponudila še nepredvidena priložnost za dodatno kratkotrajno rezidenco, zato je žirija kot tretjega gosta v Ljubljano povabila še Leandra Steinkopfa (Nemčija). S tem je že uveljavljeni program Writer in the Park (Pisec v parku) dobil še hipno dopolnilo “Preface in the Park” (Uvod v parku).  

 


Piski v parku

 

 

Žirija je letos pohvalila nadpovprečno kvaliteto prijav tako po vsebinski zasnovi kot jezikovni izbrušenosti. Pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature ceni prizadevanje vseh prijaviteljev, saj se zaveda, da prav njihov trud poglavitno pripomore k mednarodni prepoznavnosti rezidenčnega programa. Tudi letos je bilo nadvse težko izbrati samo dva oz. tri prijavitelje.

 

Catherine Dorion (1982) je angažirana medsektorska umetnica, dejavna na poljih literature, slam poezije, gledališča in dokumentarnih filmov. Napisala je več dramskih tekstov, sodelovala pri skupinskih literarnih delih in izdala štiri uspešne knjige, med katerimi so tudi poezija, mladinski roman in avtofikcija. Med letoma 2018 in 2022 je bila izvoljena v nacionalno skupščino Quebeca, kjer je svojo vlogo opisala kot “protisistemska pesniška aktivistka v osrčju sistema”. 

 

Ustvarjanje Catherine Dorion se trenutno posveča refleksiji dobe stopnjevane moči in občutnega povečanja tako družbenih kot političnih napetosti. Žanrsko hibridna knjiga, ki jo trenutno piše, bo raziskovala “nasilje dominantnih struktur” in vsebovala tudi spomine iz preteklosti: zgodbe avtoričine babice, ki je v času Stalinovih čistk zbežala iz Sovjetske zveze, zgodbe druge babice avtoričine hčerke, ki je v času Pinocheta zbežala iz Čila, a tudi vseh drugih prednikov, ki so izkusili zatiranje v Quebecu. 

 

Louise Nealon (1991) je prozaistka, katere prvenec Snowflake (2021), izbran za akcijo One Dublin One Book, je bil že preveden v številne jezike. Njen drugi roman bo izšel 2026, v Ljubljani pa bo pisala svoj tretji roman.

 

 “V svetu, v katerem živimo, drug drugega dojemamo kot stvari, ki jih zlahka izbrišemo ali prekličemo, kot naročilo v restavraciji ali pa nadaljevanko,” pravi Louise Nealon. V deželah, kjer je nevarno biti ženska, se na feminizem gleda zviška kot na zahodnjaško pravljico, pravi Louise Nealon, ki jo po drugi strani vedno znova preseneča “nerodna naivnost” moških in žensk, “ki se po svojih najboljših močeh trudijo opisati krivice v svojem življenju, ne da bi se zavedali posledic, ki jih ima tako neposredno izrekanje celo v najbolj liberalnih družbah.” Čeprav se predstave o spolnih vlogah spreminjajo in so spolne politike bolj napete kot kadarkoli prej, patriarhat še zmeraj kar vztraja. “Zgodbe,” pravi Louise Nealon, “ostajajo zatočišče za vse tiste, ki se sprašujemo, kdo smo in kdo bi lahko postali.”

 

 

Uvod v parku

 

Pisarna Ljubljane, Unescovega mesta z veseljem sporoča, da bo letos gostila še dodatnega tretjega gosta Leandra Steinkopfa z močno povezavo z Heildelbergom, ki bo krajši čas prav tako bival v Švicariji.

 

Leander Steinkopf (1985) je esejist, romanopisec in pisec govorov z doktoratom iz psihologije. Napisal in uredil je več knjig. Njegove kratke zgodbe so bile objavljene v priznanih literarnih revijah, njegovi eseji pa v osrednjih dnevnikih, kot sta Frankfurter Allgemeine Zeitung in Neue Zürcher Zeitung. Leander Steinkopf je živel v različnih mestih, med katerimi so tudi Berlin, Sarajevo in Plovdiv, prejel pa je več štipendij in bil gost več rezidenc.

 

Kot pravi sam, Leander Steinkopf skozi različne literarne vrste poskuša “zajeti sedanjost, usmeriti pozornost na detajle in diagnosticirati stanje sodobnega človeka”. Njegovi trenutni projekti zajemajo esejistično knjigo o izzivih liberalnega mišljenja v Nemčiji, radijski esej o estetiki bogatašev, boemski roman, postavljen v München, in roman, ki se v enem samem poletnem jutru poda v preteklost, da bi obudil dolgoletno zvezo.



 

zapri Na spletnih straneh Mestoliterature.si uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja
spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.

Z nadaljnjo uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.
Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.