- Dogodki | Sre, 7.5.2025 | 19.00
Vodnik po humanistiki | dr. Nina Petek: Obrazi Indije skozi krajine romanov Pesem ceste in Občutljivo ravnovesjePredavanje
V maju serijo nadaljujemo v Indiji s kar dvema predavanjema - prvo nosi naslov Obrazi Indije skozi krajine romanov Pesem ceste in Občutljivo ravnovesje. Predavala bo dr. Nina Petek, docentka na Oddelku za filozofijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.
V predavanju bodo predstavljeni nekateri kulturni, družbenozgodovinski, politični in religijski vidiki Indije 19. in 20. stoletja, in sicer na ozadju prepleta zgodb iz romanov dveh vélikih indijskih literatov, Bibhutija Bhushana Banerjija in Rohintona Mistryja. Literarni deli, umeščeni na vzhod in jugozahod Indije, v duhu burnih zgodovinskih okoliščin in bridkih osebnih usod, vpetih v raznolika socialna okolja, subtilno upovedujeta kompleksne bivanjske razsežnosti protagonistov ter hkrati preizprašujeta neizprosne normativne vzorce družbene dejanskosti Indije. Medtem ko roman Pesem ceste (2008, prev. Zoja Skušek, Založba /*cf.) bengalskega pisatelja Bibhutija Bhushana Banerjija niza utrinke iz podeželskega življenja v Zahodni Bengaliji v času pozne britanske nadvlade, pa je Rohinton Mistry svoje delo Občutljivo ravnovesje (2010, rev. Varja Močnik in Alvina Žuraj, Založba /*cf.) umestil v velemesto Mumbaj v čas predsednikovanja Indire Gandhi, pri čemer pa, kljub različnemu dogajalnemu času in kraju, nagovarjata sorodne tematike, ki se dotikajo družbenih neenakosti, nepremostljivih razlik med spoloma, verske nestrpnosti in omejevanja svobode. Le-te razpirajo pereča vprašanja takratne realnosti Indije, ki pa še danes odmevajo ne le na parketu južnoazijskega podkontinenta, ampak sveta v celoti.
__
Dr. Nina Petek je docentka na Oddelku za filozofijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, kjer poučuje predmete s področja azijskih filozofsko-religijskih tradicij, s posebnim poudarkom na filozofskih tradicijah in religijah Indije. Raziskovalno se ukvarja z ontologijo in epistemologijo v filozofskih šolah Indije in Tibeta ter tradicijo budističnega puščavništva. Prevaja iz sanskrta v slovenščino, poleg tega pa je avtorica dveh znanstvenih monografij: Bhagavadgita: onstran vezi, tostran svobode (Založba Pivec, 2021) in Na pragu prebujenja: svetovi sanj v budizmu (Založba Beletrina, 2022). Je direktorica Inštituta za študije meništva in kontemplativne znanosti.
__
Vodnik po humanistiki je redni ciklus petih predavanj na izbrano krovno temo, ki jo obravnavamo in premišljujemo z več vidikov. Pripravljamo jih v tesnem sodelovanju z Založbo /*cf. Krovna tema letošnjega, četrtega letnika Vodnika po humanistiki so literature Južne in Vzhodne Azije.
Vsi dogodki so brezplačeni in osnovani na izbranih knjigar, ki so na voljo tudi v knjigarni Vodnikove domačije.
Kupi vstopnico- Deli na
