- Dogodki | Sre, 7.5.2025 | 18.00
Aleksandra Gačić: Od voajerskega pogleda do vizualne suverenostiPredavanje
Navezujoč se na moderno etiopsko umetnost in sodobno etiopsko literaturo, ki bosta služili kot okvir za interpretacijo motivov in tem v imaginariju in delu Aïde Muluneh, bo predavanje Aleksandre Gačić skozi nabor etiopskih teoretikov širše razmišljalo o družbeno-političnih kontekstih, v katerih umetnost nastaja. Predavanje bo vzporedno osvetlilo pomembne aspekte etiopske produkcije vednosti, umetnosti in literature.
***
Predavanje Aleksandre Gačić se bo osredotočilo na razvoj moderne umetnosti v Etiopiji, pri čemer bo poseben poudarek namenjen presečišču med modernizmom in tradicionalnimi ikonografskimi elementi. Izhajajoč iz specifičnega zgodovinskega položaja Etiopije - edine nekolonizirane afriške države - bo predavanje osvetlilo, kako se je etiopska moderna umetnost razvijala v dialogu z globalnimi in panafriškimi umetnostnimi tokovi, a hkrati v močni navezavi na lokalno religiozno in kulturno izročilo.
Posebna pozornost bo namenjena fotografiji kot mediju kolonialnega aparata, ki je imel pomembno vlogo v času italijanske okupacije med leti 1935/36–41 ne le pri krepitvi kolonialističnih narativov, temveč predvsem pri utrjevanju moškega voajerskega pogleda na domačinske ženske, kar je sovpadalo z eksotično in erotično fantazmo ter portretiranjem žensk kot pasivnih subjektov. Kolonialni kontekst fotografije bo predstavljen skozi roman sodobne etiopske pisateljice in nominiranke za Bookerjevo nagrado Maaze Mengiste The Shadow King (2019), ki med drugim tematizira vlogo žensk v odporniškem gibanju.
V luči tega bo predavanje nadalje osvetlilo, kako sodobna etiopska vizualna umetnica Aïda Muluneh uporablja fotografski medij za izgradnjo novega imaginarija etiopske in afriške ženske identitete in na ta način odpira prostor za razmislek o emancipatornem potencialu fotografije in umetnosti.
Predavanje bo črpalo iz temeljnega dela Modernist Art in Ethiopia (2019) avtorice Elizabeth W. Giorgis, ki umetnost obravnava kot osrednji vektor politične, kulturne in intelektualne zgodovine Etiopije. V povezavi z drugimi etiopskimi teoretiki in literarnimi viri bo tako prikazan širši družbeno-politični kontekst nastajanja umetniških del znotraj etiopskega kulturnega prostora.
Aleksandra Gačić je uveljavljena literarna kritičarka, ki se v svojem delu posveča predvsem afriški literaturi, postkolonialnim teorijam in dekolonizacijskim epistemologijam. Na Vodnikovi domačiji že leta pripravlja serijo dogodkov o literaturi Afrik.
- Deli na
